O mnie

Moje zdjęcie
Wszystkie zdjęcia i opinie są mojego autorstwa i NIE zgadzam się na ich kopiowanie. Pamiętaj, że kradzież jest karalna. Chochliki kornwalijskie-irytujące istotki o ostrych ząbkach i zdolności latania.Wydające przenikliwe,wysokie,tylko dla nich zrozumiałe odgłosy.Sprytne,magiczne stworzenia o bardzo złośliwym usposobieniu i tak zwanym "charakterku".Lubość czerpią z wyrządzania szkód i płatania figlów :)

sobota, 4 czerwca 2011

Soczewki kontaktowe, czyli alternatywa dla okularów

Soczewka kontaktowa jest to rzecz, którą możemy skorygować wzrok. Koryguje wszystkie wady: krótkowzroczność(-), dalekowzroczność (+) oraz astygmatyzm (wtedy używa się soczewek torycznych). Często nazywane są też szkłami kontaktowymi przez co niektórzy myślą, że są zrobione ze szkła. Jest to mit. Większość współczesnych soczewek jest zrobionych z hydrożelu lub są one silikonowo-hydrożelowe. Soczewka jest miękka, można ją zgiąć w pół, przewrócić na drugą stronę itp.
Można je nosić w trybie:
-codziennym,
-dwutygodniowym,
-miesięcznym,
-kwartalnym,
-rocznym.
Są też takie do noszenia 24h na dobę, ale jak dla mnie nie ma to większego sensu, bo po co mi soczewki, gdy śpię ? Do soczewek przypisane są zwykle 2 pomiary: DIA, czyli średnica soczewki oraz BC, czyli ich krzywizna. W przypadku, gdy jesteś astygmatykiem i nosisz soczewki toryczne podane są jeszcze: moc cylindryczna-CYL oraz oś cylinda-AXE.
Występują też soczewki kolorowe-z wadą lub tzw 'zerówki'.
Uwaga! Nie należy zamawiać soczewek (ani zwykłych ani kolorowych) bez konsultacji z lekarzem. Ponadto to, że masz soczewki nie zwalnia Cię z obowiązku posiadania okularów. Trzeba je mieć np do pracy przy komputerze w domu/czytania/w razie uszkodzenia soczewki itp. Wiadomo, że uszkodzoną soczewkę należy wyrzucić. Także przy chęci zmiany firmy lub modelu soczewek należy skonsultować się ze specjalistą.
Zakładanie: tutaj jest w sumie dowolność. Każdy ma swoją metodę, specjalista pokaże Wam jedną z nich. Musi Was tego nauczyć inaczej oznacza to, że jest to wątpliwy specjalista. Najlepiej zakładanie i ściąganie soczewek rozpoczynać od tego samego oka.
Przechowywanie: soczewkę przechowujemy w specjalnym płynie i pojemniczkach. Po każdym użyciu należy soczewki wyczyścić i włożyć do pojemniczków z płynem (musi swobodnie pływać).
Parę zdjęć:
1. soczewka na palcu
2. soczewka na oku

1 komentarz:

  1. lubię nosić szkła, czuję się w nich jakbym nie miała wady wzroku, przez co trudno mi się przerzucić na okulary nawet jak tylko siedzę w domu ;)

    ciekawy post, taki wprowadzający, zwinnie zebrałaś wszystko to, co powinno się wiedzieć o soczewkach :)

    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Hej! ;) Bardzo mi miło, że tu jesteś ;) Cieszę się z każdych odwiedzin, a jeszcze bardziej z komentarzy. Zawsze odpowiadam na pytania i maile. Wszystkie komentarze, które zawierają wulgaryzmy, linki do blogów albo są obraźliwe będą usuwane.